Zirkonyum Diş Nedir?

Alışıla gelmiş porselen köprü ve protezlerin alt görüntüsü olan gri metalin yerini tutabilecek olan beyaz bir alaşımdır. 

Zirkonyum dişler nerelerde kullanılır?

Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınamayan ileri derecedeki renk değişimlerinde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin yeniden düzenlenmesinde, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılmaya başlanmıştır.

Estetik açıdan zirkonyum dişlerin avantajları nedir?

Işık geçirgenliği özelliği sayesinde naturel dişlerin görüntüsü net olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirmektedir. Alışıla gelmiş porselen kaplamaların alt oluşumları olan metaller dişlerde opak bir görüntü oluşturırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine neden olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçmek mümkündür.

Zirkonyum dişlerin diş etimle uyumu nasıldır?

Her diş yapısına uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun kısmındaki diş etinde asla morumsu bir renk oluşturmaz. Diş eti çekilmesine neden olmaz. Yanlış fırçalama gibi sebeplerden diş eti çekilecek olursa estetik olarak kötü bir görüntü oluşturmaz.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Diş etleri ile fazlaca uyumlu olan zirkonyum maddesi, diş tedavilerinde fazlaca sık olarak kullanılmaya kapatıyor. Deforme olmuş, kırılmış veya bundan böyle sebeplerden ötürü madde kaybına uğramış dişlerde zirkonyum kaplamalar hem estetik duruş hem de uzun süre kullanma garantisi ile hastalarımızca da tavsiye edilmektedir. Oldukça sağlıklı bir metod olan zirkonyum kaplamalar takribî beş yıl ila 20 yıl gibi sürelerde ağız içinde kullanılabilmektedir. Bazı hastaların beklediği zirkonyum dişlerin ömrü ne kadardır sorusunun cevapı gerçekte biraz da şahsi olarak değerlendirilir.

Bu ne demek yani kişinin kendi ağız ve diş bakımına verdiği önem, beslenme alışkanlıkları gibi bundan böyle değişimlerilere göre zirkonyumun ömrü değişebilmektedir ama genelde baktığımız zaman 30 yıl kadar gidebildiği görülmektedir. Bu durum göz önüne çıkarıldığında zirkonyum kaplama ücretleri de uygun olan başarısı yüksek bir  kaplama çözümünü bizlere sunmaktadır.

 

Zirkonyum tedavisi nedir?

Diş hekimliğinin başta gelen gereksinimleri olan estetik, doku uyumu, sağlamlık ve naturellik mevzusunda bu güne kadar ulaşılmış olan en iyi kaliteye sahip seçenektir.

Zirkonyum alt yapı doğada olan ve daha basit anlaşılır görüntü ”granitler” gibi çıkarılan beyaz metaldir.  Bu yüzden de suan ki zamanda da yoğunlukla  uygulanan metal destekli veya metal altyapılı porselenlerden farkı olarak alt görüntüsü beyaz renkli porselenler elde edilir. Birde global metalden baskı ve gerilme kuvvetlerine karşı koruyucu oluşudur. Bilhassa ısırma ezme gibi hem yatay hem de dikey kuvvetlerin çokça uygulandığı ağızlar için mükemmel bir seçenektir.

Zirkonyum alt yapılı porselenleri hem ön dişlerde kullanabilecek kadar estetik olmaları, hem de arka dişlerde olduğu kadar sağlam olmaları sebebiyle güvenle tavsiye etmekteyiz.  Zirkonyumla uygulanan tedaviler kimselerin hayat standartını düşürmek aksine yükseltmektedir.

 

Zirkonyum kuron ve e-max kuron arasındaki fark ne demek?

E-max kuron ve zirkonyum kuron her ikisi de estetik diş hekimliği tarafından yapılır. E-max kuronların ışık geçirgenlikleri zirkonyum kuronlara nazaran daha çok olduğundan E-max kuron uygulanan pozisyonlarda daha naturel ve estetik bir görüntü ortaya çıkar. Zirkonyum kuronlar ise E-max kuronlara göre daha sağlamdır. Birden fazla dişin bulunmadığı tedavilerde E-max köprü protezleri kırılabildikleri için uygulamak istenmeyebilir ve bunun yerine zirkonyum köprü protezleri tercih edilir.

Zirkon Diş Yapımı

Bu süreçte çevrenizden duydunuz bazı söylentiler sizi korkutabilir ancak bu yöntem dünya genelinde kullanılmakta ve insanlardan bunlardan muhteşem sonuçlar almaktadır. Sizde hemen en yakın bir diş kliniğinden size uygun bir tedavi yöntemi ve ödeme olanı temin edebilirsiniz.

Zirkon Diş Renkleri

Bu kategoride sizleri birçok seçenek bekliyor. Kaplama yöntemine başlamadan önce tam olarak sahip olmak istediğiniz diş renk tonunu seçebilirsiniz.

Metale Karşı Alerjisi Olan Kişilerde Faydalanabilir mi?

Zirkonyum kaplamaların ana maddesinde metal bulunmadığından kişilerin metale karşı olan alerjik sorunlarına karşı bir engel değildir.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Hakkında

Dişlerimizin rutin olarak nasıl fırçalıyorsanız aynı şekilde uygulama yapılabilir.Buna ek olarak kullandığımız diş ipi ve diş olamayan bölgeleri temizlemek için de kullanılan superfloss kullanılmaktadır.Düzenli olarak belli aralıklarla diş hekimizede kontrole giderseniz oluşabilecek en ufak problemleri öncesinden fark edip sorunsuz ve hızlı bir şekilde halletmek mümkündür.

Zirkonyum yaptırmanın yaşı varmıdır?

Zirkonyum kaplamalar bir ihtiyaçtan ötürü yapıldığından, ihtiyaç duyulan her yaşta ne zamanda yapılmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak erken yaşlarda yapılan tedavilerde daha sonradan çene yapısının değişmesi sonucu bazı değişkenliklerde gözlemlenmektedir. Bu yüzden süreç içerisinde bazı durumlarda yenilenmesi gerekebilir. Bu sebeptende erken yaşta yaptırmak isteyen hastalarımız için pek tavsiye edilmez.

 

Zirkonyumların Düşme ve Kırılması

Aniden oluşabilecek kazalar veya darbeler sonucunda böyle birşey söz konusu olabilir. Ancak bunun haricinde normal zamanlarda kendi yemek istediğiniz bir şeyden ötürü böyle birşeyin oluşumu imkansız denilebilecek kadar azdır. Unutmayınız ki bazı kaza veya darbelerde oluşabilecek kötü sonuçlar bu kendi dişinizde olsa sonuç değişmeyebilir. Böyle durumlarda diş tedavi edilmeli ve gerekirse kaplama yeniden yapılmalıdır.

 

Zirkonyum Kaplama Sökülmesi ( Çıkarılması )

Tüm hastalarımız değişik sebeplerden dolayı bu yöntemi seçmiş bulunmaktadır. Zamanla yapılan bu kaplama ve köprüler deformasyona uğrayarak işlevini kaybedebilir ve yenilenmesi gerekebilir.        Bu durumlarda öncelik kaplama yapılan dişin yerinden ayrılması sökülmesidir. Zirkonyum diş sökülmesi, metal içerikli diş kaplama yönteminden farklı olduğu için sökülme (çıkarılma) yöntemi de farklı şekilde uygulanmalıdır.

İçerisinde metal bulunan kaplamalar için kesilecek çıkarılması daha mantıklıdır.Bazı durumlarda ise kaplamanın üzerine yapılan belli orandaki bir kuvvet işlemi sayesinde metalinde esnekliği baz alınarak gerçekleştiğide bilinmektedir. Ancak Zirkonyum kaplamalarda esneme payı yoktur ve eğer bir zirkonyum kaplamayı çıkarmak istiyorsanız mutlaka kesme yöntemini kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer ki kaplamanızın gerçekten kaliteli bir malzemeden ve doğru bir uygulama ile yapıldığından eminseniz 15-20 sene rahatlıkla kullanabileceğinizden de emin olabilirsiniz. Eğer ki çıkarmaya ihtiyaç duyuyorsanız da bunun doğru bil yol olduğuna önce kesin karar verilmelidir. Çünkü çıkarılan kaplamaları tekrar kullanamama ihtimalinizde bulunmaktadır. Bunun yerine yeniden kaplama yaptırmanız gerekebilir. Çünkü İşlem görmüş bazı kaplamaların ağız içinde bulunan bazı sıvılardan dolayı zarar görme olanağı yüksektir. Çıkarılan kaplamaların çıkarılma nedenlerinden bazıları ise kaplama altında dişte yaşanan bazı sorunlar, çürümeler veya diş eti çekilmesinden dolayı meydana gelir. Bahsettiğimiz bu sorunlar için önceden önlem alınabilir ve bunların hiç yaşanmaması sağlanabilir. Ancak Zirkonyumlar diş eti çekilmesi gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Ağzınızla her anlamda uyumludur. Bu yüzden de diş etlerinizin çekilmeyeceğinden emin olup kendi doğal dişleriniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Zirkonyum Diş Modelleri

Zirkonyumlar direk olarak doğada bulunabilen bir malzemedir. Bu malzemenin en büyük özelliği diğer metal destekli ve ya metal altyapılı porselenlere göre en büyük farkı alt yapısının renginin beyaz olmasıdır. Ayrıca diğer kaplama yöntemlerine göre de dayanıklılığı ve baskı kuvveti daha sağlamdır. Yemek istediğiniz bir şeyi ısırmayı ve ya ağzınızda ezmeyi istediğinizde en iyi sonucu alabileceğiniz bir seçenektir. Diğer Metal içerikli köprülerden ayrı olarak zirkonyumlarda ana madde yani alt yapı olarak metal yerine beyaz alaşım olan bir zirkonyum kullanılır.

Neden Zirkonyum?

Zirkonyumlar ağız yapısındaki dokularla birebir uyuşmakta ve hiçbir değişkenlik göstermemektedir. Bu nedenle de yapılan uygulamarda kullanım süresini ve kullanım süresindeki rahatlığı nedeniyle uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kendi dişleriniz gibi kullanmanızı sağlamaktadır. Yüksek dayanma özelliği sayesinde  bizimde zirkonyumu tavsiye etmemizdeki en büyük etken budur ve yapılan araştırmalar ve testler sonucu gerçekten sağlam olduğu kanıtlanmıştır.

Zirkonyum Avantajları Nedir?

Zirkonyum kaplamaları kendi dişlerinizden ayırt etmeniz imkansız denilebilecek kadar azdır. Kendine özgü ışık geçişleride vardır. Metal destekli porselenlerde bazı durumlarda gün ışığında veya fotoğraf flaşında renklerde değişiklik gözlemlenebilir. Ancak bu durum zirkonyum porselenlerde oluşmaz. Alerjisi olan kişilerin kullanmasında da hiçbir engel yoktur.

Bazı diş eti hastalıkları sonucu gözlemlenen sebeplerden biri olan diş eti çekilmesi ve diş etinde morarma zirkonyumda görünmez.

Diğer metal destekli protezlere göre de ağırlıkları farklı olup ağzınızda oluşabilecek tat bozukluklarına neden olmayacaktır.